Mytí nemocného na lůžku

 

 

 

Nemocného,který je upoután na lůžko myjeme ráno,večer a podle potřeby.

Ideální je mytí nemocného v nafukovací vaně,kterou vidíte na obrázku.

Koupací vana je určena ke koupeli pacienta přímo na lůžku. Vana se ve vyfouknutém stavu podsune pod pacienta a šlapací hustilkou se nafouknou okraje. K příslušenství vany patří sprcha na zdroj teplé vody, která se připojí k vodovodu a ovládá se na konci hadice u pacienta. K vypuštění vody je vana opatřena výpustním ventilem s výtokovou hadicí a ucpávkou. Uložení pacienta, příprava a samotná koupel je rychlá a snadná, zvládne ji i jedna ošetřovatelka. Pacient se může ve vaně nejen sprchovat, ale i koupat. Součástí vany je také nafukovací klínový polštář pod hlavu.(www.mediset.cz)

Ta to vana je bohužel finančně náročná a tudíž si jí nemohou všichni dovolit.Zvolíme tedy druhou variantu-mytí nemocného na lůžku bez použití nafukovací vany.

Co budeme potřebovat:

  Na mytí hlavy

-bazének nebo postačí obyčejná mísa a hrnek na polívání.
- 2-3x  ručníky na utírání(1 na přední část,2 na spodní část a 3 na obličejovou část těla)
- 1 ručník,který položíme pod část těla,kterou zrovna myjeme (abychom si nenamočili prostěradlo)
-  folie ("gumový" ubrus)
-   lavor,mísu
-  1kyblík -na vodu
-   hrnek -na polívání
-  2x žíňku  (jednu na na horní část a druhou na spodní část těla
-  mycí prostředky -mýdlo,šampón,čistící pěna,zubní kartáček,pasta
-  prostředky na ošetření- gáza,obvaz,náplast,nůžky
-  prostředky na dekubity-betadine,masti,které určí lékař
-  tělové mléko,tělový olej,masážní emulze,tyčinky na vyčištění uší,hřeben
-  čisté prádlo
-  čisté ložní prádlo
-   pleny,podložky
-   podložní mísu ,"bažanta" (na vyprázdnění)
-  rukavice

 

 

Postup:

Vždy začínáme horní částí těla a to od hlavy.

  Pokud máme horní část zdviženou (u polohovací postele) tak jí sklopíme dolů .Odstraníme polštář,místo něj dáme folii a  na ni pak ručník nebo osušku.Nemocného svlečeme do půl těla .Na ručník(osušku) přijde bazének do kterého vložíme opatrně hlavu pacienta.Pak dáme pacientovi tampony do uší aby se mu tam nedostala voda.Polijeme hlavu teplou vodou a pak použijeme šampon.Opláchneme a postup zopakujeme ještě jednou(jako u běžného způsobu mytí hlavy) .Pak vodu z bazénku vypustíme,vytáhneme tampony z uší ,vlasy vysušíme a bazének odstraníme.

V mytí pokračujeme tak ,že si dáme do lavoru (mísy) teplou vodu a myjeme nemocného (pomocí žíňky a mýdla)běžným způsobem.Nejdříve obličej,krk,pak ruce,podpaží,hrudník,pod prsy.Tyto části těla usušíme ručníkem a po té převalíme nemocného na bok (směrem k sobě) a myjeme záda.Ihned osušíme a namažeme masážní emulzí,až se nám krásně pokožka prokrví(masážní pohyby stimulují krevní oběh pokožky). U žen ještě nesmíme zapomenout ošetřit pokožku pod prsy.Zde často dochází k "zapaření"-k opruzeninám.Používáme krém-mast na opruzeniny + gázu.Po té vrátíme nemocného zpět na záda a oblečeme mu připravené oblečení.


Pokračujeme dále spodní částí těla.Pokud nemocný sám zvládne jít na WC křeslo nebo pokud používá podložní mísu ,láhev na močení,tak vždy než začneme nemocného mít tak jej nejdříve necháme vyprázdnit.Pokud nosí plenky tak nejdříve začneme mít nohy a pak genitálie a zadek (hýždě). Pokud je nemocný pokálený tak nejdříve myjeme zadní část těla-konečník .Nejdříve očistíme hrubou nečistotu -toaletním papírem,buničinou,kuch.utěrkou.Pak použijeme čistící pěnu (dostání v lékárně) a do čista pokožku umyjeme.Přejdeme na genitálie-umyjeme ,vysušíme a namažeme (krémem-mastí proti opruzeninám). Dáme čistou plenku a pokud je třeba vyměníme také podložku.Nohy také namažeme-namasírujeme.

 


 

 

Při mytí vždy používáme rukavice,nejlépe jednorázové .Jsou tenké a v rukou neztrácíte cit.

Vždy s nemocným komunikujeme-říkáme co s ním budeme dělat.Utěšujeme a ujišťujeme ,že se nemusí stydět a ničeho obávat.

Více na www.jakpecovat.cz