Jak správně držet miminko

 
 

Umíte zvedat své miminko z postýlky? Umíte ho ukládat? Oblékat? Většina maminek určitě kývne, že ano. Ovšem správná manipulace vyžaduje přesnost, citlivost a dodržování postupů. Naučte se to co nejsprávněji.

Rozhodně vás nikdo nechce nařknout, že byste to se svým dítětem neuměla. I když se o něj ale staráte s nejlepším vědomím, při manipulaci s ním se můžete (byť nechtěně) dopustit chyb a přehmatů, které mohou v důsledku vést k odchylkám v pohybovém ústrojí.

Na paměti byste měla mít především to, že s miminkem je nutné zacházet pomalu, jemně a citlivě. Vždy se s ním snažte navázat oční kontakt, mluvte s ním, usmívejte se. Jakýkoli prudký pohyb je pro dítě velmi dráždivý, nepříjemný a obvykle vyvolá pláč.

 

POTŘEBY NOVOROZENCE

Správně s miminkem manipulovat je pro mnohé rodiče skutečnou „vědou“.

 

Je významná především tam, kde se předpokládá proběhlé riziko v perinatálním období, které by mohlo případně vyústit v určité neurologické poškození. A právě nesprávná manipulace riziko tohoto poškození zvyšuje. Malý novorozenec a kojenec do 4. měsíce většinu času prospí, měli byste mu zajistit dobré podmínky k odpočinku. Ty na počátku zcela určitě poskytuje „zavinovačka“, která je nejen pohodlná, ale také bezpečná. Zvedání a pokládání dítěte bude vaší nejčastější a také nejobtížnější činností. Nezacvičený rodič většinou zvedá dítě špatně, tahá je za ruce, drží je v podpaží nebo se sám k dítěti sklání (pokud je na zemi nebo na podložce).

A to je špatně - budete se muset naučit zvedat dítě přes zajíčka do klubíčka, nebo zvedat nabalováním, a naopak ukládat z pozice zajíčka postupným odvíjením na podložku. Dobrá relaxační poloha je chování v klubíčku, a když budete potřebovat jednu ruku volnou, skvěle využijete pozici tygříka, při mytí je zase vhodná poloha klokánka. Klubíčko je sice relaxační, avšak neznamená to, že byste měla dítě takto chovat neustále. Nebojte se ale, vše se časem poddá a naučíte se, co je pro dítě nejsprávnější.

Nevypomáhejte si lehátkem či autosedačkou, když dítě křičí nebo potřebujete něco udělat, a pokud ano, tak jen na velice krátkou dobu. Pak byste měla dítě vždy uložit na pevnou podložku -na svou ruku do polohy tygříka, na svá stehna vsedě nebo do postýlky.

 

DODRŽUJTE ZÁSADY

Některé jsme naznačili již na začátku, o jiných se ještě zmíníme.

 

* Dítě by mělo mít pocit bezpečí, jistoty a tepla. 
* Vždy dbejte na symetrii postavení a jednotlivých poloh. Je proto dobré, když si polohy nacvičíte před zrcadlem. 
* Nikdy nedopusťte, aby byla hlavička dítěte v záklonu. To ho velice dráždí a dítě tato poloha mnohdy zcela „rozhodí“. 
* Nedotýkejte se krčku, dítě držte vždy za záhlaví a druhou rukou obvykle za zadeček či stehno. 
* Netlačte na páteř - někdy už se možná cítíte unavená a může vás bolet paže (třeba při bočním klubíčku), která podpírá hlavičku dítěte. A přitom začnete nevědomky tisknout dítě k sobě, čímž vykonáváte tlak na páteř. To je ale špatně! 
* Nechovejte nikdy dítě ve svislé poloze čelem k sobě. 
* Dítě neposazujte ani nedávejte do sedátek, pokud samo nesedí.

 

PRO STARŠÍ DĚTI

Dítě mezi 4. a 9. měsícem je již mnohem aktivnější než docela malí novorozenci. Ovšem řada manipulačních technik je i v tomto věkovém období shodná s mladší věkovou kategorií.

 

Počítat však musíte s tím, že čtyřměsíční kojenec je už mnohem živější a na spoustu věcí bude také mnohem intenzivněji reagovat. Dobře prospívající dítě je také v tomto období mnohem těžší, proto upřednostňujte zvedání a pokládání dítěte „nabalením“ a nepoužívejte již zvedání přes „zajíčka“.

Technika „nabalením“ lépe odpovídá psychomotorické úrovni dítěte v pátém měsíci věku a navíc je pro rodiče rychlejší a pohodlnější. Po 4. měsíci je vaše miminko pohyblivější, takže by se v nejbližší době mělo naučit spontánní obrat na bok, pak na bříško a o další měsíc později na zádíčka. Stimulaci k aktivnímu pohybu mu poskytnete pravidelným pokládáním na deku na podlaze a rozložením hraček do jeho okolí.

Lákejte miminko k motorické aktivitě, dělejte mu „na zemi“ společnost a hrajte si s ním co nejčastěji.

 

KLOKÁNEK- V klokánkovi je možno dítě držet pouze na jedné ruce… nebo druhou rukou můžeme podložit stehna a zadeček.

BOČNÍ A VYVÝŠENÉ KLUBÍČKO OBĚMA RUKAMA - Boční klubíčko s vysoce zdviženým loktem a podložením zadečku. Přestože je dítě již větší a těžší, pro zdárný vývoj a zajištění pocitu jistoty a bezpečí je nosíme i nadále v klubíčku.

TYGŘÍK - Pozice tygříka je velmi jednoduchá a oblíbená poloha pro děti i rodiče.

ZVEDÁNÍ DÍTĚTE LEŽÍCÍHO NA BŘÍŠKU NA PODLAZE - Dítě ležící na zemi v poloze na bříšku zachytíme jednou rukou pod hrudníkem a druhou pod zadečkem. Pak dítě zvedneme přes „koníčka“ až k rameni a uložíme jej do klubíčka. Nezapomínejte na to, jak se vy sama k dítěti skláníte, vždy z podřepu s pokrčenýma nohama. Záda nesmějí být ohnutá, ale vzpřímená.

Odkazy:                      www.nejbaby.cz/files/photos/o/a/a65d98b209530f9243d4170d14474b1fb7311e68.jpg

 
 
 
Zdroj.: https://mladazena.maminka.cz/